Prim. dr Gorana Isailović, osnivač i član udruženja FTSEE, predstavila je na interesantan način benefite šuma i šumske medicine u intervjuu za portal javnog servisa Srbije. Šumska medicina je pojam koji je u Srbiji zvanično uveden upravo naučnim radom članova udruženja Forest Therapy South Eastern Europe na čelu sa dr Isailović.
Najpre je istakla da je termin “Forest medicine”, uveden je u Japanu 2006. godine, naredne godine i u Engleskoj, a od 2009. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta „Harvard“ održava se letnja škola šumske medicine.
Projekat sa opštinom Voždovac i studentima
Udruženje FTSEE je sa projektnim timom opštine Voždovac i studentima Akademije strukovnih studija Beograd održalo radionicu Priroda kao lek namenjenu porodicama sa decom opštine Voždovac. Radionica se sastoji iz boravka u šumi sa elementima Yoge, čajne ceremonije i društvenih igrica kao što su: “Kamenčići za brige”, “Budi kao drvo, hodaj sporo kao puž i nečujno kao lisica”, “Napravi sliku za svoj ram”, “Napravi spomenik zahvalnosti prirodi”, “Proširimo pluća Beograda” i druge.
Blagodeti spram vrste drveta
Dr Gorana Isailović navela je interesantnu podelu o blagodetima boravka u različitim vrstama šuma i odmora pod različitim drvećem. Tako smo saznali da Hrast aktivira cirkulaciju krvi i da je najbolji generator pozitivne energije, dok Bukva jača otpornost na stres. Bor smiruje psihičku napregnutost i oporavlja disajne organe, Lipa je zadužena za dobro raspoloženje, Breza omekšava kožu i popravlja vid. Sedenje ispod drveta Jele je pogodno za ublažavanje bolova i depresije, dok je Jasen bolji za koncentraciju.
„Za razliku od šuma Japana, koje su tamne i sa malo sunca, šume Balkana su najvećim delom svetle i sunčevi zraci kroz krošnje drveća padaju na tlo, na sličan način kao što sunčevi zraci prolaze kroz otvore na krovovima autentičih hamama i osvetljavaju hararet, centralno mesto programa koji se praktikuju u hamamu“, objašnjava za RTS dr Gorana Isailović.
Kako je naglasila doktorka, kupanje šumskim vazduhom je najvažniji deo šumske medicine, i sa njom spada u oblasti komplementarne medicine i aromaterapije. Šumska medicina predstavlja preventivne i pomoćne terapijske metode izlaganja lekovitim aromatičnim molekulima fitoncidima iz šuma. Ovakva blagotvorna terapija ima višestruko pozitivan uticaj na ljudsko zdravlje.
“Moramo prihvatiti da je šuma terapeut, a da vodič samo otvara vrata u šumu. Kada uđemo u šumu, objašnjava, treba da pronađemo prijatno mesto u njoj, sedimo na tom mestu i započnemo komunikaciju sa biljkama i životinjama, dok ne osetimo potpuno jedinstvo sa prirodom”objasnila je dr Isailović.
IZVOR: sajt RTS