Priča o terapijskom značaju šumske šetnje je dugačka i često zaboravimo da navedemo sve njene benefite na jednom mestu. Tema je zaista dugačka, moglo bi se reći neiscrpna jer je šuma i velika inspiracija. U nastavku navodimo neke stvari koje treba da zna svako ko razmišlja da šumska šetnja i terapija šumom mogu da obogate njegovu praksu.
- Ogroman broj ljudi bi mogao da ima benefite od šumske šetnje (mala deca, tinejdžeri, odrasli koji se bore sa stresom i hroničnim bolestima, stariji ljudi). Iako u šumu mogu da idu sami, najveći benefiti su u grupnom odlasku u šumu.
- Jedan od glavnih benefita šumske šetnje je borba protiv usamljenosti (povezivanje sa drugim ljudima) i povezivanje sa prirodom koja je naša kolevka.
- Druženje sa ljudima u prirodi ima svoje ime i zove se filo terapija – terapija prijateljima
- Ako odemo sa prijateljima u šumu zagrljeni, možemo uočiti koje nas drvo zove da ga zagrlimo. Grljenje drveća je dendro terapija.
- Ako učinimo jedan mali korak i skinemo obuću, i bosim nogama nastavimo da se krećemo kroz šumu, uključujemo još jednu terapijsku mogućnost – uzemljenje. U terapiju su uključene i “srećne bakterije” M.Vaccae, koje u dodiru sa kožom stvaraju endorfin, hormon sreće.
- Cvrkut ptica je, verovali ili ne, još jedan terapijski momenat – orintoterapija. Upravo ona leži u biti fizičkog i psihološkog wellbeinga jer različite vibracije ptičijeg cvrkuta podstiču blagotvorne efekte po ljudski organizam.
U fokusu šumske medicine su sledeće teme:
- Zašto treba ići u šumu?
- Da li je potreban vodič za šumu?
- Šta vodič pruža učesnicima šumske šetnje?
- Ko sve može da ide u šumsku šetnju?
- Šumska šetnja i fizičko zdravlje
- Šumska šetnja i mentalno zdravlje
- Šumska šetnja i planetarno zdravlje
- Šumska pedagogija i bonton u šumi
- Šumska šetnja i kreativnost – teambuilding
- Šumska šetnja kao turistički proizvod
- Transformacioni turizam
- Šumska šetnja i lični razvoj (pronalaženje kreativnog deteta)